Cupro (Cuprammonium Rayon) to włókno wytwarzane z celulozy, znajdującej się w nasionach bawełny, czyli włókno sztuczne pochodzenia naturalnego podobnie, jak wiskoza.

Jak powstaje cupro?

Cupro to materiał z odnawialnych surowców naturalnych. Powstaje w wyniku wytrącania się włókien celulozowych w kąpieli miedzianej (łac. cuprum). Słowo miedź może wywołać dyskomfort, ale tkaniny, których używamy spełniają wymogi Standard 100 firmy Oeko-TEX, jako produkty wchodzące w kontakt ze skórą. Co więcej, wybraliśmy dostawców tkanin, którzy podejmują działania w celu minimalizowania szkodliwego wpływu przemysłu włókienniczego a firma, która wytwarza dla nas tkaniny z cupro pozyskuje je z certyfikowanych upraw bawełny i do produkcji włókien używa wody z recyklingu (ma własne oczyszczalnie).

Czemu wybraliśmy cupro? Zalety cupro

Niegdyś to włókno używano wyłącznie jako tkaninę na podszewki lub wszywki. Dziś z powodzeniem imituje jedwab, z którym jest często mylone. Oba materiały są niezwykle miłe w dotyku oraz zapewniają komfort, ale cupro jest bardziej przewiewne i higroskopijne. W dodatku chłodzi i gniecie się mniej niż wiskoza. Cupro jest miękkie, lejącej się, delikatne i przyjemne w dotyku. Dobrze się barwi, dzięki czemu mogliśmy uszyć sukienki i bluzki w pięknych kolorach (zobacz naszą kolekcję odzieży z cupro). Może być matowe lub z połyskiem np. (granatowa sukienka z cupro). Cupro łączy cechy bawełny naturalnej oraz materiału sztucznego – jest wytrzymałe i komfortowe. Warto wspomnieć, że jest całkowicie wegańskie, a podane kompostowaniu ulega biodegradacji.

Wady cupro

Jak każde włókno, także cupro, ma swoje wady. Ze względu na swoją niską sprężystość łatwo się gniecie, choć mniej niż wiskoza. Co więcej słabo zatrzymuje ciepło, więc ubrania wykonane z tych włókien najlepiej sprawdzą się w ciepłe dni lub w ciepłych pomieszczeniach np. w okresie grzewczym.

Co szyjemy z cupro?

W kolekcji Vito Vergelis mamy linię z tkaniny cupro, w której znajdziesz sukienki, bluzki i spodnie, komplet na wieczór oraz kurtkę bomberkę na wiele różnych okazji. Mamy 100% cupro, ale postawiliśmy też na luksusową mieszanką wiskozy z cupro. Połączenie tych dwóch włókien jest wyjątkowe.

Hitem kolekcji jest wizytowa sukienka ściągana w talii z cupro z wiskozą w kolorowe kwiaty. Na uwagę zasługuje też klasyczna sukienka koszulowa, idealna na upały i nadająca się do pracy. Powiew trenów wnosi sukienka i bluzka w cętki w najmodniejszym zestawieniu kolorystycznym – koral z kobaltem oraz jesienna wersja – bluzka z cupro w pięknej palecie z cynamonem i żółcią. Na wiele okazji warto mieć w szafie granatową bomberkę z cupro.

Jak prać cupro – pielęgnacja

Przede wszystkim przeczytaj zalecenia dotyczące prania i pielęgnacji na metce. Cupro jest podobne do wiskozy, dlatego warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prania tej tkaniny. Nasz zespół zaleca tkaniny z curpo prać ręcznie w letniej wodzie. Po zamoczeniu może zrobić się ciężkie, więc lepiej suszyć na płasko.

Zobacz nasze modele z cupro