Ubrania z rayonu. Co to jest rayon?

Ubrania z rayonu od polskiego producenta. Dlaczego wybraliśmy ten materiał i czym jest rayon? Rayon, nazywany potocznie „sztucznym jedwabiem”, to włókno sztuczne pochodzenia naturalnego. Uzyskuje się go z celulozy. Jest to szersza nazwa tzw. włókien wiskozowych, do których należy wiskoza, modal, cupro, lyocell.

Co szyjemy z rayonu?

Rayon może być tkaniną lub dzianiną, a do tego może mieć wiele wariantów – gładki, wzorzysty a nawet żakardowym. Istnieją różne rodzaje rayonu, z których każdy ma swoje unikalne właściwości. Dostępne są materiały wykonane w 100% z rayonu, jak i z domieszkami innych włókien np. len, bawełna, czy nylon. W naszej kolekcji znajdziesz letnie komplety dzianinowe, jak i letnie sukienki z lnem i rayonem. Mamy też beżową marynarkę damską z lnu i rayonu oraz brązowe spodnie damskie z bawełny i rayonu. Tkanina rayon wykorzystywana jest do szycia odzieży, jak sukienki, bluzki damskie i czy spodnie damskie. W naszej kolekcji niebawem znajdziesz basicowe topy na ramiączkach i bluzki koszulowe.

Właściwości rayonu

Zastanawiasz się czy rayon jest przewiewny? Rayon pozwala skórze oddychać. Jest higroskopijny, przewiewny i daje delikatne uczucie chłodzenia. Ma wysoki współczynnik chłonności. Polecany jest na upały, dlatego ubrania z rayonu warto nosić latem. Idealnie nadają się na sezon letni i wakacyjne wyjazdy. Jest też odporny na uszkodzenia i plamienie. Do głównych wad rayonu, podobnie, jak wiskozy, jest podatność na rozciąganie na mokro, więc trzeba uważać podczas wirowania, jak i rozwieszania. Ubrania z rayonu mogą się skurczyć pod wpływem wysokiej temperatury, ponieważ po namoczeniu łatwo się rozciąga. Przy zbyt wysokiej temperaturze rayon może też puścić farbę, więc uważaj podczas prania, bo może pofarbować inne rzeczy.

Jak pielęgnować rayon? Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji ubrań z rayonu.

– pierz zimnej wodzie, maksymalnie w temperaturze do 30 stopni, najlepiej ręcznie. W przeciwnym wypadku może się skurczyć
– wybieraj program do prania delikatnych rzeczy
– nie używaj wybielaczy, ani płynów do zmiękczania tkanin; stosuj delikatne środki piorące
– wiruj na małych obrotach, nie rozciągaj
– nie susz w suszarkach automatycznych i nie susz na wieszakach na wisząco – mogą się rozciągnąć
– prasuj na lewej stronie na jednej kropce, do 110 °C