Bouclé  – ubrania i sukienki boucle

Bouclé  – bukla czyli baranek, to szczególny materiał, który charakteryzuje się przędzą pętelkową, czyli pokrywają go supełki i pętelki. Szyje się z niego sukienki wizytowe, jak i okrycia wierzchnie – żakiety, blezery, kurtki. Szukasz klasyki w nietypowym, oryginalnym wydaniu? Zobacz nasze ubrania z bukli.

Co to jest bouclé ?

Bukla, bouclé  albo tkanina baranek to materiał o charakterystycznym poskręcanym splocie wykorzystywany w szyciu odzieży, a coraz częściej również w dodatkach wnętrzarskich. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kręcony, kędzierzawy, bowiem przypomina poskręcaną sierść barana z nieregularnymi kuleczkami. Powstaje ze skręconej przędzy pokrytej zgrubieniami, kuleczkami, węzełkami, supełkami i pętelkami o różnym kształcie i wielkości. Może to być dzianina lub tkanina wełniana, bowiem nazwa nie jest związana z materiałem a jego teksturą. Najpopularniejsza jest wełna bukle – miękka i lekka lub gęsto spleciona.

Modne okrycia bouclé

Jeśli opis nic Ci nie mówi i nadal nie wiesz, jak wygląda baranek przypomnij sobie klasyczne żakiety i garsonki Jackie Kennedy. Do mody wprowadziła ją Coco Chanel i od tego czasu jest ona synonimem nonszalanckiej elegancji, ale to właśnie dzięki Jackie boucla stała się modna. Z bukli szyje się płaszcze, kurtki, czy właśnie ciepłe żakiety i spódnice, ale pojawiła się również sukienkowa dzianina baranek, która doskonale pasuje do wizytowej stylistyki.

Czym wyróżniają się ubrania bouclé?

Ubrania bouclé  mają ciekawą fakturę, a w przypadku dzianiny sukienkowej jest ona dodatkowo ozdobiona cekinami lub pajetami. Może być jednokolorowa, jak czarna sukienka boucle, ale często spotyka się zrobioną z dwóch a nawet trzech nici. Jedną z najpopularniejszych wersji kolorystycznych jest pieprz i sól, czyli czarno-białą, ale modne są również te z wplecioną ozdobną np. złotą nitką. Sukienki bucle mimo że są dzianinowe pasują na oficjalne spotkania, czy do pracy. Wizytowa sukienka w zielone pasy ma ozdobne pętelki, jak i cekiny. To doskonała sukienka na niezobowiązujące spotkanie. Żakiety szyte z przędzy pętelkowej z pasującą do nich spódnicą tworzą garsonkę bouclé . Taki komplet często noszą kobiety piastujące wysokie stanowiska, dyplomatki i urzędniczki.

Polskie ubrania bouclé

Materiał bouclé  jest przestrzenny, trójwymiarowy, zwykle wykorzystuje się w modzie jesienno –zimowej. Miękki i przyjemny w noszeniu, ale ma zalety wełny – chroni przed zimnem i otula. Szyje się z niego ciepłe okrycia wierzchnie, jak i miękkie sukienki. Materiał wyróżnia się elastycznością a jego główną zaletą jest to, że jest odporny na zagniecenia. Doskonale wyglądają z niej proste sukienki, rozkloszowane spódnice, jak i pudełkowe żakiety. W naszym sklepie mamy sukienki boucle, jak i wełnianą kurtkę o fakturze baranka. Czarna kurtka z wełny jagnięcej z moherem ma ozdobny skręt i pętelki.