Kostium damski 2024

Kostium damski, podobnie, jak garsonkę, czy garnitur damski, tworzą dwa elementy – dół i góra z tego samego materiału tworzące komplet. Przy czym kostium może tworzyć spódnica lub spodnie oraz marynarka damska albo żakiet. Czym kostium różni się od garsonki? Dowiesz się z tekstu pt: „Garsonka, kostium i garnitur damski – czym się różnią?”, więc jeśli potrzebujesz szerszego omówienia zajrzyj do nas na bloga. Tu tylko przypomnimy, że kostium  jest bardziej zachowawczy niż garsonka. Zwykle nosi się go na formalne okazje, jak i do pracy. Szyty jest z jednolitych tkanin a zapięty na wszystkie guziki nie przypomina sukienki.

Modny kostium ze spódnicą

Kostium damski należy do kategorii odzieży wierzchniej i do szycia korzysta się z grubych materiałów żakietowych lub płaszczowych a nie sukienkowych. Zwykle są one gładkie i bez wstawek z innych materiałów. Kostiumy są zachowawcze i nie mają ozdób albo mają subtelne dodatki. Góry od kostiumu nie zakłada się go na gołe ciało lub bieliznę, tylko nosi się do niego koszulę lub bluzkę a rękawy żakietu lub marynarki są zwykle długie. W kostiumie spódnica ma prostu krój, w garsonce może mieć dowolny. To stonowane komplety damskie bardziej formalne niż garsonka. Marynarka ze spódnicą z tej samej tkaniny to modny komplet do biura. W tej wersji możesz go nosić z czółenkami na obcasie i białą koszulą. Na ważną uroczystość, jak chrzciny, komunia, czy ślub załóż jasny kostium ze spódnicą i wizytową bluzkę oraz szpilki.

Elegancki kostium ze spodniami

Kostium ze spodniami od garnituru damskiego różni się tym, że w kostiumie jeden z elementów jest typowo kobiecy, a drugi zapożyczony z męskiej szafy. W przypadku garnituru oba elementy zwykle mają typowo męski krój. Czyli żakiet ze spodniami to kostium, nie garnitur. Podobnie, jak marynarka ze spódnicą. Jasny żakiet z damskimi spodniami w kant, to doskonały komplet do pracy, jak i na ważną okazję. Z jedwabnym topem i szpilkami załóż na chrzciny lub uroczystość kościelną, a z białą bluzką koszulową i czółenkami do pracy.

Damski kostium do pracy

Damskie kostiumy to doskonały wybór do pracy, na spotkania biznesowe, jak i formalne uroczystości. Komplet w stonowanych barwach, jak granat, grafit, szarość, czy beż wpisuje się w restrykcyjny dress code. Podkreśla profesjonalizm i styl. Może być klasyczny, jak i nowoczesny. Granatowa marynarka z wełny dziewiczej ze spódnicą tworzą formalny biznesowy komplet damski wysokiej jakości. Mniej formalny, polecany do firm bez restrykcyjnego zbioru zasad ubiory jest dzianinowy kostium w krateczkę.

Wizytowy kostium

Kostium to doskonały wybór na uroczystości rodzinne lub kościelne odbywające się w ciągu dnia albo uroczystości wymagające stroju formalnego. Jest stonowany i gładki, więc to doskonały wybór dla wielbicielek minimalizmu i klasyki. Jasny komplet z żakietem o prostym kroju ze spodniami zestawiony z wizytowym topem i szpilkami, to doskonała stylizacja na chrzciny. Na rodzinną uroczystość, jak chrzciny, czy komunia polecamy marynarkę damską ze spódniczką w kolorze fioletowym. Czarny kostium damski to strój na uroczystości żałobne, pogrzebów, jak i ceremonii i innych uroczystości wymagające wizytowego stroju.