Najlepsze materiały na lato – co nosić w upały?
Do każdej pory roku i klimatu można dobrać odpowiedni materiał. Letnie tkaniny powinny być higroskopijne, lekkie i hipoalergiczne. Właściwości te obowiązują niezależnie, czy materiał jest naturalny, czy sztuczny. Przedstawiamy najlepsze materiały na lato. Sprawdź, jakie tkaniny i dzianiny wybierać latem.
Nie potrzebujesz porady i chcesz obejrzeć sukienki na lato?
Wejdź do naszego sklepu.
SPIS TREŚCI: Najlepsze materiały na lato – co nosić w upały?
- – Materiały na lato – co powinniśmy nosić? Kilka podstawowych zasad
- – Co nosić latem? Tkaniny na lato, które sprawdzą się nawet w największe upały
- – W tych materiałach nie spocisz się latem
- – Naturalne materiały
- – Sztuczne tkaniny na lato? Jak najbardziej!
- – Najlepsze tkaniny na lato 2024
Materiały na lato – co powinniśmy nosić? Kilka podstawowych zasad
W upały powinniśmy zadbać o to, w czym chodzimy. Odpowiedni materiał, fason a nawet kolor mają znaczenie dla naszego samopoczucia oraz dla naszej skóry. Idealna tkanina na lato powinna być przewiewna, nie przyklejać się do skóry i być higroskopijna. Latem zrezygnujmy z włókien syntetycznych, takich jak poliamid, poliester, lycra, elastan oraz akryl, zwłaszcza jeśli ubrania nie mają przewiewnej podszewki. Lepsze będą naturalne tkaniny typu len, bawełna, bambus, czy sztuczne materiały pochodzenia naturalnego, wytwarzane głównie z celulozy drzewnej, jak wiskoza, modal, czy tencel. Co jest jeszcze ważne podczas upałów? Wybierajmy luźne fasony.
„Skład jest najważniejszy latem. Jak go sprawdzić? W sklepie stacjonarnym zajrzyj do środka ubrania i poszukaj metki wszytej w bocznym szwie. W internetowym poszukaj na dole w opisie”. – radzi nasza stylistka.
Co nosić latem? Tkaniny na lato, które sprawdzą się nawet w największe upały
Zastanawiasz się, jakie są najlepsze tkaniny na lato? Z pewnością wiesz, że powinny być przewiewne i komfortowe, by w największe upały czuć się dobrze. Bardzo łatwo skusić się kolorowym wzorom i cenom zapominając o tym, co tak naprawdę najważniejsze jest latem, czyli skład. Postaw na przewiewny materiał. Najlepsze materiały na upały to takie, które zapewniają skórze komfort i pozwalają skórze oddychać. Nasz przewodnik skupia się na tym, co jest najlepsze dla ciała, a nie na ekologicznych materiałach.
Jedwab jest idealny, a len drapie? Na lato wyłącznie naturalne materiały? W naszym, tekście odczarowujemy mity i stereotypy narosłe wokół tematu materiałów letnich
W tych materiałach nie spocisz się latem
Poniżej zamieszczamy nasz krótki przegląd odpowiednich tkanin na upały. Najlepsze pod względem właściwości materiały, czyli dzianiny i tkaniny na lato to: len, bawełna, wełna, wiskoza, modal, lyocell i cupro.
Tkaniny naturalne na lato:
- – len
- – bawełna i bawełna organiczna
- – wełna (cool wool),
- – jedwab
Tkaniny sztuczne na lato:
- – wiskoza, rayon
- – cupro
- – lyocell
- – modal i micromodal
Naturalne materiały – tkaniny i dzianiny na lato
Lato i powiązane z nim upały sprawiają, że jakość ubrań i ich skład wychodzą na pierwszy plan. Skóra latem może być przewrażliwiona z powodu opalenizny, czy wysokich temperatur. Warto więc wybierać materiały, które nie tylko ją ochronią, ale zapewnią też odpowiednią wentylację i komfort. Najlepsze materiały na upały to te naturalne, czyli bawełna, len, wełna, czy bambus. Czy jedwab polecamy na upały? Tego dowiesz się za chwilę.
Materiał na lato – bawełna organiczna
Jednym z pierwszych materiałów na lato, jaki przychodzi na myśl jest bawełna. Miękka, przyjemna w noszeniu, naturalna i przewiewna. Bawełna jest higroskopijna – może pochłonąć 25% wilgoci z ciała i nadal wygląda na suchą. Do tego zatrzymuje ciepło, dzięki czemu daje uczucie chłodu. Jest miękka, ale jak każda naturalna tkanina lekko tępa w chwycie. Co innego bawełna merceryzowana, która ma delikatny połysk i jest śliska. Przyjazna dla skóry, nie uczula, pozwala skórze oddychać.
Z włókien bawełny może powstać miękka dzianina lub tkanina, która zwykle jest bardziej sztywna np. bawełna plumeti. Łatwo się ją prasuje, ale niestety nie jest trwała. Wadą bawełny jest jej uprawa. Tradycyjna uprawa i produkcja bawełny są wyczerpujące dla środowiska, dlatego warto wybierać tkaniny z certyfikatami. W naszej kolekcji znajdziesz sukienki polo ze 100% bawełny organicznej bio z certyfikatami Oeko Tex i GOTS. Bawełna organiczna produkowana jest w etyczny i ekologiczny sposób.Zobacz w sklepie internetowym: ubrania z bawełny organicznej i bawełny.
Tkanina na lato – len
Przez wiele lat len uważany był za nieprzyjemny i szorstki. Aktualnie przeżywa swój renesans. Domieszki innych włókien oraz nowoczesny proces produkcji sprawiają, że jest on bardziej miękki i przyjemny w noszeniu. Len jest to włókno pochodzenia naturalnego, które nie wymaga dużej ilości wody ani chemikaliów, przez co uznany jest za ekologiczny. Jest biodegradowalny i uprawiany w Polsce. Charakteryzuje się rewelacyjną przepuszczalnością powietrza i odprowadza wilgoć z powierzchni skóry, szybko odparowując, dzięki czemu pozostaje suchy. Nie elektryzuje się, nie powoduje alergii, chłodzi, zwłaszcza po maglowaniu i tworzy „tarczę” przed promieniowaniem UV. Jest trwały, uniwersalny i ponadczasowy. 100% len się gniecie i jest trudny w utrzymaniu – ciężko się prasuje, ale taki jest jego urok, więc warto przymknąć na to oko. Częste są mieszanki lnu z innymi włóknami np. wiskozą, która dodaje mu miękkości. W kolekcji mamy sukienki lniane i sukienki oraz marynarkę z mieszanki z lnem.
Letnia tkanina – wełna cool wool
Wełna ma właściwości termoregulacyjne – zimą grzeje, a latem chłodzi. Latem doskonale sprawdzi się wełna wykonana za pomocą splotu otwartego, który zapewnia przewiewność tzw. cool wool, inaczej zwana tropik. Taka wełna w dotyku może przypominać len. Wełna jest też odporna na kurz i pot. Z letniej wełny szyje się sukienki do pracy, jak i letnie komplety – garnitury damskie i bluzki ze spodniami.
Jedwab na lato? To mit
Jedwab to idealny materiał na sukienkę na letnie, wieczorne wyjście, ale nie na upalny dzień. Naturalny jedwab jest przewiewny i przyjazny alergikom. Odporny na rozciąganie, delikatny i przewiewny, Materiał ten charakteryzuje wysoka higroskopijność – potrafi pochłonąć nawet 30% pary wodnej, ale niestety jest to bardziej widoczne niż na bawełnie. Jedwab ma tendencję do klejenia się do ciała, dlatego ważne by fason był luźny lub by sukienka była na podszewce np. wiskozowej. Unikaj dopasowanych ubrań z jedwabiu na lato. W dodatku jedwab jest wrażliwy na słońce i pod jego wpływem może stracić sprężystość i się zniszczy. Ciemne ubrania mogą wyblaknąć, a na jasnych mogą pojawić się żółte plamy. Doskonałym zamiennikiem jedwabiu są tkaniny sztuczne II i III generacji nazywane sztucznym jedwabiem, jak cupro, czy lyocell lub ubranie z jedwabiu, ale na podszewce, jak nasza sukienka midi z jedwabiu w malarskie wzory. Odpowiednie będą też fasony oversize.
Sztuczne tkaniny na lato? Jak najbardziej!
Materiały na lato, to nie tylko włókna naturalne. Wśród materiałów najlepszych dla ciała prym wiodą naturalne włókna, ale drugie miejsce zajmują sztuczne włókna pochodzenia naturalnego wytwarzane z celulozy. Są to wiskoza, cupro, lyocell i modal, wszystkie z nich są odmian rayonu.
Rayon – oddychający i chłonny
Rayon to nazwa grupa materiałów sztucznych pochodzenia naturalnego. Obejmuje on wiskozę, lyocell, bambus, modal. W języku angielskim rayon i viscose to synonimy, ale w materiałoznawstwie nie są. Można się pogubić? Jak najbardziej. Warto zapamiętać, że rayon to włókno z regenerowanej celulozy, zwykle otrzymywanej z miazgi drzewnej. W zależności od użytych surowców i obróbki nazwa materiału będzie inna.Wiskoza i rayon mają to samo pochodzenie, plus wiskoza to odmiana rayonu, ale różnią się pod względem struktury. Włókno wiskozowe jest długie i gładkie, a rayon składa się z krótkich włókien. Stąd różnice w wyglądzie. Rayon może naśladować wygląd wielu naturalnych tkanin, w tym bawełny, jedwabiu czy wełny. Ma jedwabisty chwyt, ale bardziej matowy wygląd niż wiskoza. Tradycyjny rayon wygląda bardziej jak bawełna, ale w dotyku bardziej przypomina jedwab. Z zalet można wymienić wszystkie, które ma wiskoza, ale jest od niej bardziej chłonny. Dobrze się układa i niezwykle miękki. Rayon chłodzi, ale nie reguluje temperatury.
Zobacz ubrania z rayonu.
Wiskoza – idealna na lato
Włókno celulozowe I generacji, czyli sztuczne pochodzenia naturalnego. Zdania wobec niej są podzielone, jedni ją kochają, inni nie znoszą. Przewiewna, miękka, lekka i przyjemna w noszeniu, ale się gniecie i jest niezbyt wytrzymała, a produkcja wiskozy wymaga użycia chemikaliów, dlatego nie jest uznawana za włókno ekologiczne. Wyróżnia ją duża higroskopijność, czyli ma dobre właściwości pochłaniania wilgoci. Chroni skórę przed przegrzaniem i nadmiernym poceniem się. Wiskoza nie uczula i nie podrażnia skóry, jest miękka i wygodna. Może przypominać jedwab, bawełnę, wełnę. Wiskoza sprawdza się też idealnie jako dodatek do innych włókien, którym dodaje miękkości i przewiewności. Jej zaletą jest to, że bardzo dobrze przyjmuje barwnik i posiada wyraziste kolory. Wiskozy nie sposób pominąć w zestawieniu na najlepsze tkaniny na lato. Sukienka uszyta z dobrej wiskozy jest przewiewna i lekka. W naszej kolekcji mamy piękne, wzorzyste sukienki wiskozowe. Szyjemy z niej też bluzki i koszule.
Cupro – chłodzi w upały
Kolejne włókno celulozowe, które łączy cechy bawełny, jedwabiu i wiskozy. Jest wytrzymałe, w chwycie przypomina jedwab, ale jest bardziej odporne na promienie słoneczne. To włókno cenione jest za jedwabiste właściwości i łatwa pielęgnację. Układa się jak jedwab, ale oddycha i reguluje temperaturę, jak bawełna. Ulega biodegradacji. Do tego pięknie przyjmuje barwnik i ma wyraziste kolory.
Jesteśmy fanami cupro i w naszych kolekcjach używamy wysokiej jakości certyfikowanego cupro wegańskiego, które powstało w ekologicznej fabryce w procesie zamkniętej pętli. Zwykle wybieramy mieszankę cupro z wiskozą, która chłodzi, jest przewiewna i przyjemna w noszeniu. Cupro charakteryzuje się śliskim, chłodzącym chwytem, który wyjątkowo chłodzi nawet podczas największych upałów. To zbawienie dla opalonej skóry. Cupro sprawdzi się również jeśli nie lubisz odsłaniać rąk i nawet latem nosisz sukienki z rękawem długim lub ¾. Polecamy te uszyte z cupro lub wiskozy z cupro. W naszej kolekcji znajdziesz sukienki, bluzki, spodnie i kurtki z curpo lub jej mieszanki. Więcej o cupro przeczytasz w naszym tekście : „Cupro – co to za włókno i czemu zastępuje jedwab?„
Lyocell – sztuczny jedwab
Lyocell to włókno celulozowe trzeciej generacji, które charakteryzuje się podobnymi właściwościami co wiskoza, ale różni się od niej procesem produkcji. Do jego wytworzenia nie używa się silnych rozpuszczalników, jak w przypadku wiskozy, ani dużej ilości wody, czym odróżnia się od bawełny. Lyocell jest bardzo higieniczny i ma znakomite właściwości oddychające. Ma o 50% wyższą higroskopijność niż bawełna i dużo lepiej odprowadza wilgoć niż modal. Jego włókna chłodzą i regulują temperaturę, dzięki czemu lyocell nadaje się na każdą porę roku, choć najczęściej polecany jest na lato. Lyocell jest miękki, wygodny i lekki, do tego wytrzymały. Idealny dla wrażliwej skóry i alergików. Tkanina lyocell ma gładką powierzchnię i ładnie się układa a ubrania lepiej trzymają formę niż wiskozowe. Warto wspomnieć, że poddany kompostowaniu ulega biodegradacji. Jego wadą jest to, że słabo przyjmuje barwniki i może być podatny na odbarwienia. Po dekatyzacji mogą pojawiać się smugi, zwłaszcza w przypadku kolorowych tkanin, dlatego uznawany jest za trudny w utrzymaniu. Trzeba go prać w niskiej temperaturze.
Lyocell zwany jest też tencel, ale to nazwa firmy, a nie materiału. Klasyfikowany jest jako sztuczny jedwab, więc możecie się spotkać z tą nazwą.
Modal – miękki i komfortowy
Włókno celulozowe II generacji powstałe na bazie wiskozy. To kolejny materiał pochodzenia naturalnego wytworzony sztucznie. Modal jest miękki, odporny na uszkodzenia i sprężysty. Ma atłasowy połysk. Podobnie, jak inne włókna celulozowe pochłania o 50% więcej wilgoci niż bawełna. Przyjazny dla skóry i odpowiedni dla atopowców. Niezwykle przyjemny w noszeniu. W naszej kolekcji stawiamy na dzianinę modal i micromodal, z których szyjemy wygodne sukienki i dresy. Micromodal jest niezwykle przyjemny w noszeniu i zapewnia komfort, że nie chce się go zdejmować.
Najlepsze tkaniny na lato 2024
Wybierając ubrania na lato pamiętaj, że najważniejszy jest materiał, który dotyka do skóry. Jeśli wybierasz sukienkę z delikatnego i zwiewnego szyfonu, to ważne by miała podszewkę bawełnianą lub wiskozową. Nie warto tez odrzucać mieszanek z minimalną ilością włókien syntetycznych. Elastan i nylon sprawiają, że naturalne tkaniny są bardziej rozciągliwe, a poliamid i poliester dodają trwałości i dzięki nim tkaniny mniej się gniotą.